Васютинці

Адміністративно-територіальний поділ

Васютинці – cело, центр сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області. У ХІХ столітті село Васютинської волості Золотоніського повіту Полтавської губернії.

Село відноситься до історико-етнографічного регіону Середнє Подніпров’я (Наддніпрянщина).

Історія

Село засноване в кінці XVII ст. Про це свідчать документи польської ревізії кінця XVI і початку XVII ст.

За часів польського панування український народ тікав від гніту з Правобережжя на Лівий берег Дніпра. Серед таких біженців був і Васютенко з Волині, який оселився хутором на місці села Васютинець. Свою назву село отримало від першого поселенця.

У 1594 р в село Васютинці прибув з-за Дніпра отаман Григорій Лобода для того, щоб зібрати козаків і селян бити польську шляхту, більшість чоловіків пішли в загін Лободи. Васютінчани – учасники Визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої середини XVII ст. Навесні 1648 року, коли Богдан Хмельницький з козаками виступив із Запоріжжя, до Дніпра виступив і Іркліївський полк, до складу якого входила і Васютинська сотня.

З 1667 після Андрусівського перемир’я село Васютинці, розташоване недалеко біля Дніпра, знаходилося в прикордонній смузі Гетьманщини і Речі Посполитої. Жителі села, як і інших населених пунктів, зазнавали постійних набігів татар, які вбивали і грабували їх.

Під час російсько-французької війни 1812 жителі села були включені до восьми кінних козацьких полків, сформованих на Полтавщині.

У 1927 р в с. Васютинці була створена перша сільськогосподарська артіль, до складу якої входило 9 селянських сімей. Суцільна колективізація призвела до створення в 1929 колгоспу «Бідняк».

У роки Великої Вітчизняної війни на фронт пішли 1433 жителі села, з них 661 – загинули, 226 – нагороджені орденами і медалями СРСР, серед них Ю.Х. Іванець, В.Є. Кудря, І.A. Тищенко, І.С. Тищенко, А.І. Мигаль удостоєні звання Героя Радянського Союзу. В пам’ять загиблих, жителі села побудували обеліск Слави та пам’ятник воїнам, полеглим в боях за визволення села.

У 1950 р. відбулося укрупнення колгоспів. На базі трьох колгоспів, які були в селі, створений один – «Сталінський шлях». Багатогалузеве господарство артілі давало більший прибуток. Передова свинарка колгоспу Анна Гнатівна Павленко відзначена орденом Леніна.

У зв’язку з будівництвом Кременчуцької ГЕС відбулося переселення придніпровських сіл на нові місця, переселенню підлягаю і село Васютинці.

Станом на 2010 рік в селі функціонує Будинок культури, середня школа, дитячий сад, сільська лікарня, аптека, відділення зв’язку, філія Ощадного банку, магазини, стадіон.

Справжньою окрасою села є дендрологічний парк, створений ветераном Великої Вітчизняної війни, колишнім учителем, почесним членом Українського товариства охорони природи Сиволапом Іваном Пилиповичем. Парк заснований 14 жовтня 1977 р.

Васютинці на карті Google

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *