Браїлівка

Адміністративно-територіальний поділ с. Браїлівка

Браїлівка – село, підпорядковане Павлишовській селищній раді Онуфріївського району Кіровоградської області. Село відноситься до історико-етнографічного регіону Запоріжжя.

Історія села Браїлівки 

Перша документальна згадка відноситься до часів війни 1812 року.

Станом на 1886 рік в селі, центрі Браїлівської волості Олександрійського повіту Херсонської губернії, мешкало 1229 осіб, налічувалось 215 господарств, існували православна церква, Винокурний завод, винний склад, 2 лавки. За 5 верст – залізнична станція.

За даними «Списку населених місць Херсонської губернії», виданого Губернським статистичним комітетом в м. Херсон в 1896 р.: «Волосний центр – с. Браїлівка, балка Ягідна, дворів 289, жителів 1746 (861 чол., 885 жін.), Волость, православна церква, церковно-приходська школа уч. 60 (м. 60), 2 лавки, корчма, повітове місто в 35 верстах, земська поштова станція і станція залізниці Павлиш в 8 верстах. Пароплавна пристань Кременчук в 15 верстах.

Станом на 2015 рік в селі проживало трохи більше 100 осіб.

У селі розташована церква Святого Духа. Станом на 2017 рік, церква знаходиться в жалюгідному стані: без вікон і дверей, куполів і взагалі даху.

Церква занепала після революції 1917 року, коли в ній влаштували склад, зберігали добрива, комбікорм, запчастини для тракторів. Селяни на прохання батюшки розібрали ікони по домівках, щоб зберегти. Кажуть що і досі в багатьох сім’ях дбайливо зберігаються ікони з церкви.

Після 1990 року складу не стало і його облюбували чорні археологи. Знаходили монети, різне начиння і стародавні речі. У церкві був красивий паркет, який здерли. Мародери нарили в пошуках цінного глибоких ям, в яких видно різні підземні споруди. За переказом старожилів, хід підземний з церкви йде до самого Дніпра (20 км від села). У 2010 році хтось підпалив останки церкви, після пожежі згоріли купола. Також церкву намагалися розбирати на цеглу, але це погано виходить через добротну роботу перших будівельників.

Село Браїлівка на карті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *